Kaliteli Uyku İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kaliteli Uyku İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Doğal dinlenme biçimimiz olan uyku, bedensel fonksiyonlarımızın en önemlilerinden biri.

Bedenen ve zihnen yoğun/yorgun geçen günlerin sonunda uyku metobolizma için çok önemli. Ancak uykumuzun kalitesini etkileyen etkenler oldukça fazla. Bunlardan bazıları; stres, depresyon, yüksek ses, açlık, tokluk, ışık, çay, kahve, zihnin meşgul olması gibi bir çok sebep uyku kalitemizi etkiliyor.

Peki kaliteli ve güzel bir uyku için neler yapılabilir?

Çay için: Yatmadan önce içeceğiniz bitki çayları bedeninizin gevşemesini sağlar ve rahat uyumanıza yardımcı olur.

Kitap okuyun: Yoğun bir günün temposunu yatıştırmak için yatmadan önce favori kitabınızdan bir kaç sayfa okuyun.

Telefonunuzdan uzaklaşın: Teknoloji ürünü cihazlardan gelen mavi ışıklar, gün içinde olanları düşünmenizi sağlar. Bu nedenle; yatmadan en az yarım saat önce cihazınızı kendinizden uzak bir yere bırakın.

Germe egzersizi yapın: Germe egzersizleri ağrılarınızı azaltacağı gibi aynı zamanda size sakinleştirerek, uykuya hazırlar.

Işıktan sakının: Alarm, sokak lambası, oda lambası, elektronikler bunların hepsi sizin derin bir uyku uyumanızı engeller.

Sıcak bir duş alın: Sıcak su kaslarınızın gevşemesine yardımcı olur. Bu da sizin uykuya kolay dalmanızı sağlar.

Akşam yemeğini erken yiyin: Yatağa dolu mide ile girmek size rahatsız edecektir ve uyku kalitenizi düşürecektir. Bu nedenle akşam yemeğinizi erken yemeye gayret edin.

Huzur verici bir koku: Bulunduğunuz ortamın kokusu huzurunuzu etkiler, unutmayın. Yattığınız odada sevdiğiniz ve hafif kokuları kullanın.

Doğru ısıyı bulun: Sağlıklı uykuyu sağlamak için oda sıcaklığı 18 – 22 derece aralığındadır.

Uyuklamayın: Dinlendirmeyen bir uyku, sizi gün içinde uyuklamaya sevk eder. Fakat bu sadece gece uykunuzun daha da kaçmasına neden olur.

Öğleden son kahve molalarını bırakın: Kafein herkesi farklı etkiler fakat gece yatakta dönüp duruyorsanız, öğleden sonra kahve molası keyfinizi bırakma vakti gelmiş demektir.

Bir rutininiz olsun: Güzel bir uyku uyumak, bedeninizi ve ruhunuzu iyi bir gece uykusuna hazırlamak, dinlenip sakinleşmek için kendinize zaman ayırın. Uyku öncesi ritüeli yapmak için listeden birkaç şey seçin.