Yastık Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yastık Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yastık Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yastıklar, şilteler, yorganlar ve diğer yatak takımlarına kıyasla genellikle en son düşünülür, ancak doğru yastık seçimi uyku kalitenizi önemli ölçüde artırabilir. Bir yastığın nasıl seçileceğine dair ince noktalar kafa karıştırıcı görünebilir, ancak pek çok insan ilk karşılaştığı yastığı satın alır ve en iyisini umar.

Öncelikle mevcut yastık türleri ve farklı uyku pozisyonları için hangi yastıkların en iyi olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmenizi tavsiye ederiz.

Yastıklar ne sıklıkla değiştirilmelidir?

Yastıklarınızı fark ettiğinizden daha sık değiştirmeniz gerekebilir, hafızalı köpük yastıkların daha uzun süre dayanması muhtemel olsa da her bir ila iki yılda bir değiştirmek çoğu yastık için idealdir. Yastıklar zamanla kullanımdan dolayı düzleşir ve topaklanır. Yastık koruyucuları kullanmak yastıkların daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilir, ancak yastığınızı ikiye katlar ve hemen eski haline dönmezse, bu artık yeterli desteği sağlamadığının bir işaretidir.

Yastık Çeşitleri

Tüm yastıkları hemen hemen aynı düşünebilirsiniz, ancak piyasada hepsi farklı özelliklere sahip çeşitli yastık türleri bulunur. Bunlar mevcut yastıkların ana türleridir.

İçi boş elyaf yastık

Çoğu yastığın içinde boş bir elyaf dolgusu vardır. Makul bir fiyata iyi bir destek sunarlar. Bu yastıklar tavsiye edildiği gibi her iki yılda bir değiştirilirse idealdir. Çünkü muhtemelen her yıl yastıklara bir servet harcamak istemeyeceksiniz. Bununla birlikte, mikrofiber zamanla düzleşecek ve topaklaşacaktır. Bazı ucuz içi boş elyaf yastıklar yeterli destek sağlamaz. Dolayısıyla iyi kalitede içi boş elyaf yastıklardan birini seçmenizde fayda var.

Mikrofiber

Mikrofiber, içi boş elyafa çok benzer, ancak daha yoğundur ve bu nedenle biraz daha sıkı destek sağlama eğilimindedir, ancak yumuşak, peluş bir his verir. Mikrofiber yastıklar, içi boş elyafa göre sıcak havalarda sorun yaratabilir. Öte yandan, soğuk gecelerde bir kişinin daha rahat hissetmesini sağlayabilir. Yan ve sırt üstü uyuyanlar için mikrofiber yastıklar daha uygundur.

Hafızalı köpük

Hafızalı köpük yastıklar, şeklini muhafaza etme kabiliyeti ile bilindiğinden, oldukça dayanıklıdır ve nispeten sağlam bir destek sunar. Dezavantajı, bazı insanlar bu tür yastığı aşırı sert ve yaz ayları için çok sıcak bulur, ayrıca içi boş elyaf ve mikro elyaf yastıklardan daha pahalıdır.

Lateks köpük

Hafızalı köpük yastıkların desteğini seviyor, ancak çok sıcak tuttuğunu düşünüyorsanız, bir lateks köpük yastığı alabilirsiniz. Lateks köpük doğal olarak nefes alabilir, bu nedenle geceleri baş ve boyun bölgenizi terletmez. Bununla birlikte, hafıza köpüğünden daha az yaygındır ve yüksek bir fiyat etiketi ile gelir.

Uyku Tarzınıza Göre En İyi Yastıklar

Uyuduğunuz pozisyonun yastık ihtiyaçlarınızda fark yaratabileceğini biliyor muydunuz? Yastıkların malzemeleri ve sertliği kişinin uyku duruşunu etkiler, bu nedenle her yastık her uyku stiline uygun değildir. İnsanlar genellikle boyun ağrısı veya sertliği ile uyandıkları için yastığının uygun olup olmadığını anlayabilirler.

Sırt üstü uyuyanlar için en iyi yastıklar

Orta destek yastıkları sırt üstü uyuyanlar için en iyisidir. İçi boş elyaf ve mikro elyaf yastıklar genellikle köpük yastıklardan daha uygundur çünkü ikincisi genellikle oldukça kalındır. Bununla birlikte, köpük yastıklar, horlamaya eğilimli olanlara da yardımcı olabilir.

Yan uyuyanlar için en iyi yastıklar

Yan uyuyanlar yüksek, sert veya orta sertlikte yastıklar kullanmalıdır. İyi miktarda kaldırma ve sağlam destek, yan yatarken uygun omurga hizasının korunmasına yardımcı olur. Uzun ve sağlam olan hafızalı köpük ve lateks köpük yastıklar, yan uyuyanlar için en uygun olanlardır.

Yüzüstü uyuyanlar için en iyi yastıklar

Yüzüstü yatıyorsanız, nispeten düz olan yumuşak bir yastık arayın. Birden fazla yastıkla uyumak iyi bir seçim değildir ve köpük yastıklar çok uzun ve sert olma eğilimindedir. Yüzüstü uyurken başınızı yastıklarla çok yükseğe kaldırmak omurga hizasını bozar, boyun sertliğine ve ağrısına neden olabilir.