Yatak İçin Kullanılan Nevresim Takımları Ne Sıklıkta Değiştirilmelidir?

Yatak İçin Kullanılan Nevresim Takımları Ne Sıklıkta Değiştirilmelidir?

Temizlik, insan sağlığı için çok önemlidir. Sağlığımıza zarar verebilecek her türlü kirden ve mikroptan arınmak için temizlik yaparız. Beden temizliği, ev temizliği ve kıyafet temizliği yaparak ihtiyacımız olan sağlıklı ortama dahil oluruz. Bu süreç her yaş için önemlidir. Her şeyin temiz olması gerektiği gibi yattığımız yatağın, başımızı koyduğumuz yastığın da elbette temiz olması gerekir. Bütün gece boyunca vakit geçirdiğimiz bir şeyin kirli ve pis olduğunu düşünün. Bu hem fiziksel sağlığımıza zarar verecektir hem de bizi kaliteli bir uykudan mahrum edecektir. Peki yatak için kullanılan nevresim takımları ne sıklıkta değiştirilmelidir? Yatak temizliği neden önemlidir?

 

Nevresim Takımlarının Temizliği

Nevresim takımları çarşaf, yatak örtüsü, yorgan kılıfı ve nevresimden oluşur. Tüm bunların hepsinin temizliği oldukça önemlidir. Yani siz sadece çarşafı yıkayıp geri kalanları yıkamadığınızda burada tam bir temizlikten söz etmek mümkün değildir. Nevresim takımları yatağınızın boyutuna göre olmalıdır. Çift kişilik bir yatak için tek kişilik bir nevresim takımı hem uygun olmayacaktır hem de yatağınıza küçük gelen çarşaf sizi gece boyunca rahatsız edecektir. Ayrıca fazla sentetik bir nevresim takımı da yine sizi rahatsız edecektir. Mümkün olduğunca doğal içerikli ürünler kullanmanızda fayda var.

 

Nevresim Takımlarının Değiştirilmesi

Nevresim takımlarını haftada en az iki kere değiştirmeniz gerekmektedir. Ancak elbette burada normal şartlardan bahsediyoruz. Yani üzerine bir şey dökülen çarşafı ya da yastık kılıfını hemen değiştirmeniz gerekiyor. Ayrıca nevresim takımlarını kullanma talimatına uygun şekilde yıkamanız önerilmektedir. Aksi bir durumda yine tam bir temizlik sağlanamayabilir. Yıkadığınız nevresim takımlarını iyice kurutmuş olduğunuzdan emin olun. Nemli bir çarşaf bakteri üretebilir ve yine sizi gece boyunca rahatsız edebilir. Tüm bu noktalar bir yatak temizliğinin olmazsa olmazlarıdır. Ayrıca çarşaflarınızı, yatak örtülerinizi, nevresimlerinizi, yorgan kılıflarınızı kuruttuktan sonra mutlaka ütülemeniz önerilmektedir.

 

Temizliğin önemini saymakla bitiremeyiz. Özellikle şu pandemi sürecinde daha da dikkat etmemiz gereken kişisel temizliğin yanında yatak temizliğinin de ne kadar önemli olduğunu yeniden hatırlatmak isteriz. Kendi bedenimizin  temizliğine ve sağlığına ne kadar dikkat edersek, toplum sağlığına da o kadar yarar sağlarız. Unutmayın, toplum önce tek bir kişiyle başlar ve o da sizsiniz.