Yetersiz Uyku ve Yatağın Önemi

Yetersiz Uyku ve Yatağın Önemi

Uyku sürecinde yaşanan ve tekrar eden herhangi bir sorun, uyku problemi ya da uyku bozukluğu olarak adlandırılabilir. Bu sorunlar herhangi bir nedenden kaynaklı yaşanıyor olabilir. Gününüz stresli ve yorgun geçmiş olabilir. Yeme bozukluğu çekiyor olabilirsiniz. Belki de fiziksel aktiviteden uzak bir yaşamınız var. Ya da belki de yattığınız yatak, başınızı koyduğunuz yastık, uyku problemi yaşamanıza neden oluyor olabilir. Bunların hepsinden söz etmek mümkün.

 

Zinde Kalmak İçin Uyku Şart!

Uyku sorunları, özellikle uykusuzluk, yetişkinler arasında yaygın bir şikayettir. Uyku sorunlarının psikolojik ve fiziksel sağlık üzerinde ciddi bir etkisi olabilir. Yetersiz uyku bizi ertesi gün fiziksel olarak yorabilir ve zinde görünmemizi engelleyebilir. Sağlıklı bir görünüm ve zinde bir beden için stresten uzak durmaya, yediğimize ve içtiğimize dikkat etmeye ve yeterli kadar uyuyabildiğimize dikkat etmemiz gerekmektedir. Uyku güçlükleri hem fiziksel hem de sizin duygusal dünyanız ile bağlantılıdır. Uyku sorunları, zihinsel sağlık koşullarına hem katkıda bulunabilir hem de bunları şiddetlendirebilir ve diğer zihinsel sağlık koşullarının bir belirtisi olabilir. Ancak biz bu yazımızda çok fazla derine inmeden uyku süreci için yatak seçiminin neden önemli olduğundan bahsedeceğiz.

 

Uyku ve Yatak İlişkisi

Hangi yaşta olursak olalım kaliteli bir uyku seçimi için yatağımızın tipi, şekli, doğal olup olmaması ve boyutu önemlidir. 1.90 boyunda birinin yaklaşık 170 cm'lik bir yatakta kaliteli bir uyku çekebileceğini söyleyebilir miyiz? Bel ve sırt ağrısı çeken birinin yumuşacık bir yatakta yatması, ağrılarını artırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Dolayısıyla yanlış yatak seçimi, bizi uykumuzdan mahrum eden en önemli etkenlerden birisidir.

 

Yatak Seçimi Nasıl Olmalı?

Öncelikle neye ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekiyor. Daha doğrusu beklentiniz neler, istediğiniz rahatlık seviyesi nedir, herhangi bir ağrınız ya da fiziksel sorununuz var mı? Tüm bunları belirledikten sonra ihtiyacınıza uygun bir yatak modeli seçebilirsiniz. Yatak modelleri elbette tek tip değil. Herkese uygun yatak çeşidi bulunmaktadır. Size en uygun olan yatağı doğru bir şekilde analiz ederek kullanmaya başlayabilirsiniz.